Viete čo znamenajú údaje na etikete koňaku?07.01.2017 Keď sa stretnete s neznámym človekom, krátko po vzájomnom predstavení sa, nasleduje už takmer automaticky výmena vizitiek. To sú tie malé kartičky, na ktorých sú základné údaje o človeku, ktorý vám svoju vizitku odovzdal. Jeho meno, povolanie alebo pozícia, kontaktné údaje, adresa web stránky, prípadne ďalšie údaje.
Vo svete koňaku je takouto vizitkou etiketa umiestnená na fľaške alebo karafe s koňakom.
Na podstránke Stručne o koňaku si môžete prečítať základné informácie od histórie, jednotlivých fázach výroby, produkčných oblastiach, zretí a miešaní koňaku, o výrobe sudov až po rôzne spôsoby jeho konzumácie. Samostatnou časťou týchto informácií je kapitola vysvetľujúca apelačné predpisy platné pre koňak a jeho výrobu.
Pozrime sa detailnejšie na túto “vizitku” koňaku.
Apelačné predpisy určujú povinné a nepovinné údaje na etikete. K povinným patrí údaj o tom, že sa skutočne jedná o destilát pochádzajúci z chránenej oblasti pôvodu - z oblasti Cognac. Túto podmienku výrobca splní, ak na etikete uvedie jedno z týchto všeobecných označení:
Cognac
Apelačné predpisy určujú minimálny vek najmladšej zložky zmesi v koňaku označenom jednou zo známych skratiek nasledovne:
VS 2 roky VSOP 4 roky XO 10 rokov
Minimálny vek sa počíta od 1. apríla v roku nasledujúcom po zbere hrozna, pričom sa počítajú len roky, ktoré koňak strávil v sude. Všetky koňakové domy však tieto vekové limity prekračujú a zákazníkom ponúkajú koňak omnoho starší ako kážu predpisy. Napr. Delamain XO Pale and Dry obsahuje zmes koňakov, kde najmladší má 23 rokov (!).
Ak výrobca použil na výrobu koňaku destiláty pochádzajúce len z jednej produkčnej oblasti, môže názov tejto oblasti uviesť na etikete samostatne alebo spolu so slovíčkom “Fine” . Napr. jedno XO z produkcie Camus obsahuje len koňak pochádzajúci z oblasti Borderies a tento názov má svoje miesto na etikete tohto skutočne veľmi pekného koňaku.
Podobne výrobcovia z oblasti Petite Champagne uvedú na etiketu svojho koňaku označenie Petite Champagne alebo Fine Petite Champagne.
Tu vás však upozorňujem na apeláciu, ktorá sa nevzťahuje na jednu produkčnú oblasť a označuje sa výrazom “Fine Champagne”. Jedná sa o zmes koňakov z Grande a Petite Champagne, pričom obsah podielu Grande Champagne musí byť minimálne 50%.
Ak sa venujete koňaku podrobnejšie, tak viete, že výrobcovia používajú na etiketách rôzne tu neuvedené názvy a označenia. Napr. Prestige, Reserve Familiale, Cigar blend a mnoho iných. Výrobcovia majú túto voľnosť a je na nich, ako zákazníkovi odkomunikujú odlišnosť svojho koňaku od označení kvalít a veku (VS, VSOP, XO, Extra, Hors d’Age) podľa apelačných predpisov. Je však samozrejmé, že nesmú zabudnúť na jedno z označení uvedených v úvode tohto blogu.
Na etikete samozrejme nesmú chýbať údaje o obsahu fľaše - napr. 0,7 l a obsah alkoholu, ktorý musí byť minimálne 40%.
Ej bisťu, nezmestili sa nám sem ročníkové koňaky a podmienky ich výroby a označovania. Tak sa tomu povenujem nabudúce. Zatiaľ si dajme pohárik napr. kvalitného Camus XO Borderies, aby sme všetky tieto informácie v kľude strávili.
Na zdravie:-)
|